Jdi na obsah Jdi na menu
 


Agapornis oranžovohlavý

11. 9. 2012

Agapornis oranžovohlavý je znám také pod populárním názvem papoušík s oranžovou maskou, odborníci jej však krátce označují názvem "pullarie". Tento druh agapornise je klidnější než většina druhů ostatních, relativně málo létá, ale o to více však šplhá a běhá.

Čelo a tvář těchto agapornisů je oranžově červená, kostřec modrý, ostatní peří převážně zelené. U tohoto druhu dokážeme rozlišit samečka od samičky. Samečky lze identifikovat podle modře zbarvených konců křídel, mimoto mají ještě světle červeně zbarvené hrdlo, tváře a horní část hlavy. U samiček se barevný tón blíží spíše oranžové. Délka těla je přibližně 15 cm.

Protože je agapornis oranžovohlavý odchováván jen zřídka, nevzniklo mnoho mutací. Je známa mutace modrá a lutino.

Agapornis oranžovohlavý se ve volné přírodě vyskytuje na západě střední Afriky, mimo jiné v Togu, Sieře Leone a v Ghaně. Známý je také jeho poddruh, který žije v Ugandě a v přilehlých oblastech. Ve volné přírodě žije ve velkých skupinách a vyhledává rozlehlé otevřené oblasti, kde se živí především nejrůznějšími semeny trav. V prostorné voliéře se doporučuje spíše chovat několik párů tohoto druhu společně než jeden pár samostatně. Druh se však chová relativně málo, a to především proto, že jeho chov bývá málokdy úspěšný.

Agapornis oranžovohlavý se vyznačuje relativně mírnou povahou, proto není vhodné chovat jej společně s jinými druhy agapornisů, kteří bývají většinou agresivnější a bojovnější. Při takovém soužití pak agapornis oranžovohlavý obvykle trpí.

Místo hnízdění tohoto druhu se liší od míst hnízdění ostatních agapornisů, agapornis oranžovohlavý hnízdí totiž výlučně v termitištích a v hnízdech termitů, která se nacházejí vysoko v korunách stromů. Tam samička vytváří hnízdo s vlastním vchodem. Čerstvě vylíhlá mláďata se od ostatních agapornisů také odlišují, neboť nejsou pokryta chmýřím, nýbrž se líhnou naprosto holá. Chmýří se objevuje postupně až po několika dnech.

Agapornis oranžovohlavý

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář